Psi behawiorysta – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Psi behawiorysta – kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Nieodpowiednie zachowania u psów zdarzają się dość często. Nadmierne szczekanie, agresja, niesłuchanie się komend, lęk i niszczenie przedmiotów po wyjściu właściciela to tylko niektóre z nich. W takich przypadkach nie musimy godzić się z faktem, że pies już taki jest. Wówczas warto pomyśleć o wizycie u tak zwanego psiego behawiorysty, który jest specjalistą w zakresie zachowania tych zwierząt!

Na zachowania psów wpływa bardzo wiele czynników. Wśród nich znajduje się zarówno genetyka, jak również inne czynniki, w tym czynniki środowiskowe oraz doznania z przeszłości. Jeśli pies nie jest posłuszny i ma inne problemy związane z zachowaniem, nie powinniśmy ich bagatelizować. W takiej sytuacji najlepiej udać się do psiego behawiorysty.

Kim jest behawiorysta tego rodzaju? W jakich sytuacjach warto się do niego udać? Jak odbywa się współpraca z behawiorystą zajmującym się zwierzętami?

Kim dokładnie jest behawiorysta?

Behawioryzm (od ang. behavior lub behaviour – zachowanie) jest dziedziną, która zajmuje się analizowaniem zachowań ludzi oraz zwierząt.

Psi behawioryzm to koncepcja oraz usługa, której głównym celem jest zmiana zachowania psa przez odpowiednie ćwiczenia. W większości przypadków wizyty u psiego behawiorysty i stosowanie się do jego zaleceń pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów, dlatego też pomoc tego specjalisty jest wybierana obecnie coraz częściej.

Kiedy udać się do psiego behawiorysty?

Z pomocy behawiorysty korzystają właściciele różnych psów niezależnie od rasy, wielkości oraz wieku pupila.

Najczęściej problemy behawioralne są wynikiem nudy, braku zrozumienia psa oraz niezaspokojenie jego potrzeb m.in (potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwo, eksploracja, potrzeby socjalne, zachowania łowieckie, zachowania rozrodcze, ruch). Potrzeby różnych ras/ w typie rasy różnią się od siebie.

Problem również, może wynikać z przeszłości zwierzęcia, na przykład wtedy, gdy była stosowana wobec niego przemoc.

Kategorie problemów behawioralnych:

  • Zachowania instynktowne (polowanie, gonienie obiektów np.; rowerzystów),
  • Zachowania wyuczone (żebranie, kradzież jedzenia, skakanie przy powitaniu),
  • Zachowania afektywne (lęk separacyjny, niszczenie przedmiotów, załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu)

Symptomy, które warto skonsultować z psim behawiorystą:

  • załatwianie potrzeb fizjologicznych w niewłaściwych miejscach
  • Zachowania agresywne
  • Problemy separacyjne (zostawanie samemu w domu)
  • Zaburzenia lękowe
  • Nadpobudliwość
  • Niszczenie przedmiotów
  • Ciągnięcie na smyczy

Jeżeli zatem zauważamy u swojego psa takie zachowania i nie jesteśmy w stanie zmienić ich samodzielnie, w takim przypadku warto pomyśleć o odwiedzeniu psiego behawiorysty. Specjalista ten wie, jak im zaradzić!

Na czym polega pomoc behawiorysty zwierząt?

Psi behawiorysta jako specjalista, który posiada odpowiednie przygotowanie oraz doświadczenie w zakresie behawioryzmu zwierząt wie, co zrobić, aby zmienić zachowania psów.

Pierwsze spotkanie z behawiorystą odbywa się najczęściej w domu pupila. Tam specjalista ten obserwuje jego zachowanie, a także przeprowadza wywiad z właścicielem. Na podstawie zebranych informacji, które dotyczą zachowania, diety, stanu zdrowia, przeszłości zwierzęcia może on następnie postawić diagnozę, a także zaproponować najlepsze rozwiązanie problemu.

Praca z psem mająca na celu zmianę jego zachowania polega przede wszystkim na odpowiednich ćwiczeniach, które zalecone są przez behawiorystę. Warto pamiętać o tym, że w większości przypadków jest to proces długotrwały, dlatego też efektów nie zauważymy od zaraz. Niemniej jednak zdarzają się przypadki, gdy zwierzę zmienia swoje zachowanie w bardzo krótkim czasie.

Szukasz dobrego psiego behawiorysty w Warszawie? Zapraszam serdecznie do skorzystania z moich usług! Jako certyfikowany behawiorysta zapewniam moim klientom pełną i profesjonalną obsługę w ramach behawioryzmu psów. Zachęcam do umówienia się na spotkanie!